Cięcie roślin
Jeśli pogoda nam sprzyja w marcu, chętnie spędzamy czas w naszym ogrodzie i zabieramy się porządki po zimie. Już w tym miesiącu możemy wykonać pierwsze cięcia roślin, aby odświeżyć ich wyglądać oraz poprawić kondycję. Bowiem na cięcie drzew i krzewów nigdy nie jest za późno, jednak aby nie uszkodzić roślin, należy to robić w odpowiednich terminach – jednym z nich jest wczesna wiosna.

Co przycinamy w marcu?
Jako pierwsze cięcia, powinniśmy wykonać wśród drzew i krzewów ozdobnych, które zakwitną na nowych, tegorocznych pędach. Cięcie przeprowadzamy wśród takich roślin ja:
• Budleja
• Lawenda
• Perowskia
• Perukowiec
• Róża
Warto przyciąć też krzewy, które zdążyły przekwitnąć i nadal nie mają liści, np. oczary, derenie jadalne, leszczynowce, oraz gatunki o ozdobnych pędach, jak dereń biały czy wierzba purpurowa.
Cięcie wiosenne warto przeprowadzać co kilka lat, wśród różnych roślin, aby zrobić prześwity wśród gałęzi, co pozytywnie wpłynie na kondycje roślin.
Niektóre drzewka owocowe, np. morele czy brzoskwinie – przycinamy pod koniec marca lub z początkiem kwietnia, pamiętając aby cięcie przeprowadzić rozróżniając pąki kwiatowe od liściowych oraz usunąć zmarznięte fragmenty roślin.
Wiosną nie należy przycinać roślin, które „płaczą” – takie jak brzozy czy winorośle, w tym czasie te rośliny pobierają dużo wody, które wręcz będzie wylewać się z okaleczonych części roślin.

Jak przeprowadzić cięcia marcowe?
Przed samym cięciem, które przeprowadzamy wiosną, najpierw możemy ocenić w całości wygląd naszych roślin i stwierdzić, które części roślin najlepiej usunąć. Łatwiej też jest manewrować samym sekatorem. Z bezlistnego krzewu czy drzewka, bez problemu usuniemy wycięte fragmenty, a również mamy mniej sprzątania. Rośliny pozostają jeszcze w zimowym uśpieniu, dlatego dobrze znoszą skaleczenia, a rany wraz z ruszeniem soków szybko się zabliźniają.

Jaki dzień wybrać do cięcia?
Odpowiednią porą będzie bezdeszczowy dzień, z temperaturą dodatnią. Nie czekajmy do momentu aż na drzewkach i krzewach pojawią się liście. Na wiosnę rośliny dostają zastrzyk energetyczny, budzą się do życia, dlatego nie warto przeciągać zabiegu przycinania. Odpowiednio wcześnie przycinając pędy, możemy spodziewać się rozwoju wszystkich widocznych pąków, ale również tych bardziej uśpionych, często ukrytych pod skórką lub w zagłębieniach kory. Dzięki ich rozwojowi roślina stanie się gęsta i efektowna już na początku sezonu.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl