Jak chronić owoce na drzewach przed ptakami?

 

Im większe uprawy czereśni oraz im większe i słodsze owoce, tym trudniej jest ochronić je przed ptakami. Największymi szkodnikami wśród ptaków są: szpaki, kwiczoły i kosy. Nieco mniejsze zagrożenie stanowią wróble, kawki, czy też synogarlice. Ochrona przed tymi ptakami nie może polegać na odbieraniu im życia tylko na skutecznym ich odstraszaniu, ponieważ każda uprawa musi być prowadzona zgodnie z wymogami ochrony środowiska naturalnego.

 

 

Najpowszechniejszym sposobem ochrony drzew owocowych przed ptakami wydają się być siatki, które uniemożliwiają dostanie się ptaków w obręb korony drzew. Jest to najbardziej skuteczny sposób .Mogą być one montowane na przykład bezpośrednio na drzewach lub na przygotowanej konstrukcji. Jednak niektóre ptaki dość dobrze radzą sobie z takiego typu siatkami, gdyż znajdują nieszczelności, ale szkody i tak są dość niewielkie. Warto również wypróbować odstraszaczy dźwiękowych wyposażonych w czujniki ruchu i emitujących głos drapieżnego ptaka lub odstraszaczy ultradźwiękowych, wydających dźwięki nieprzyjemne dla ptaków, ale niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

 

Dobry efekt daje też przywiązanie do gałęzi błyszczących przedmiotów (np. kawałków folii aluminiowej, starych płyt CD, foli hologramowych np. z wizerunkiem oczu) lub jaskrawych, kolorowych wstążek, które połyskując w słońcu lub powiewając na wietrze, będą odstraszać skrzydlatych amatorów naszych owoców.Wszystkie mechaniczne odstraszacze należy zamontować na około tydzień przed rozpoczęciem dojrzewania owoców i zdjąć natychmiast po zbiorach, aby ptaki nie miały czasu się z nimi oswoić.

 

 

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl