Choroby ogórków
Ogórki to jedne z najbardziej popularnych upraw w każdym ogródku przydomowym. Ich uprawa nie jest skomplikowana, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, aczkolwiek mogą zdarzyć się choroby. Choroby mogą wystąpić nie tylko na ogórkach uprawianych w gruncie, ale również na tych w szklarni oraz pod osłonami. Ważna jest ochrona naszych upraw oraz wykonywanie oprysków ekologicznych, aby cieszyć się obfitym plonem. Do najniebezpieczniejszych należą: mączniak rzekomy dyniowatych oraz bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Inne choroby powodują mniejsze straty, jednak nie należy ich lekceważyć.

Mączniak rzekomy dyniowatych
Wywoływana jest przez grzyby. Charakterystycznym objawem są oliwkowo – żółtymi plamami na liściach. Z czasem plamy zaczynają brązowieć. Po porażeniu grzybem, liście powoli usychają. Sprzyjające dla rozwoju chorób, jest suche i ciepłe powietrze. Często choroba objawia się pod koniec czerwca, z początkiem lipca, kiedy pogoda sprzyja rozwojowi choroby. Mączniak rzekomy dyniowatych powoduje obniżenie plonów ogórków oraz pogorszenie jakości zbieranych warzyw. Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest uprawa odmian odpornych (Aladyn F1, Atlas F1, Izyd F1 czy Parys F1). Można również wykonywać opryski, a jeśli chcemy tego uniknąć, ważne jest regularne odchwaszczanie oraz ściółkowanie. Korzystnie działają również naturalne opryski z czosnku, skrzypu oraz gnojówka z pokrzywy.

Mączniak prawdziwy ogórka
Choroba ta jest wywoływana przez grzyba, której sprzyja sucha i ciepła pogoda. Aby uniknąć tego, nie należy zraszać całych roślin oraz stosować płodozmian. Gdy na liściach pojawią się białe plamy, można wykonać zabieg oprysk z środków do zwalczania mączniaka prawdziwego. Oprysk na mączniaka rzekomego działa także profilaktycznie na mączniaka prawdziwego.

Parch dyniowatych
Parch wywołany jest przez grzyby. Pierwsze objawy w uprawie szklarniowej, możemy zaobserwować już w okresie kwitnienia. Początkowo objawiają się plamami szaro – oliwkowymi. Zawiązki owoców powoli zamierają. Jeśli roślina zdąży zawiązać owoce, na ogórkach widoczne są plamy z zagłębieniami oraz mogą być pokryte nalotem, co prowadzi do gnicia owoców. Choroby przenoszone są przez zarażone nasiona oraz pozostałości po roślinach. Grzyb ma zdolność przetrwania nawet do trzech lat. Wszystkie porażone rośliny należy niezwłocznie usuwać.
Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka
Choroba ta jest wywoływana przez bakterie i jest kolejną zarazą ogórków gruntowych. Ogórki szklarniowe są bardziej odporne, ale również mogą być zaatakowane. Choroba przenoszona jest poprzez porażone resztki roślin, deszcz, narzędzia ogrodnicze oraz owady. Choroba zimuje w nasionach. Pierwszymi objawami są zżółknięte liście. Na listkach siewek pojawiają się plamy oliwkowo – żółte. Plamy mogą pojawić się również na samych ogórkach. Choroba powoduje duże straty, ponieważ prowadzi do zamierania roślin.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl