Kędzierzawość liści brzoskwini jest to jedna z najczęściej dopadających chorób brzoskwini, a także nektarynek. Chorobę wywoływana jest przez grzyb Taphrina deformans, który poraża liście, rzadziej dopada kwiaty i owoce.
Liście porażane zostają w bardzo wczesnych fazach rozwoju. Objawy są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi chorobami brzoskwini, bowiem porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe oraz kruche. Przybierają one początkowo żółte, później karminowe, a na końcu brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.

Zapobieganie i zwalczanie
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, które mogliśmy zaobserwować wiosną oraz latem, należy przeprowadzić dwa zabiegi oprysku.
Pierwszy zabieg powinniśmy wykonać właśnie teraz, jesienią, po opadnięciu liści – najlepiej w pierwszych dniach listopada.
Drugi oprysk natomiast wykonujemy wiosną, w fazie nabrzmiewania pąków. Wiosną trzeba zwrócić uwagę, aby temperatura powietrza była powyżej 6°C.
Zabieg opryskiwania musimy wykonać z należytą uwagą, bardzo dokładnie i obficie spryskać rośliny, gdyż zarodniki grzyba zimują na korze pędów i łuskach pąków. Do oprysku możemy wykorzystać preparaty grzybobójcze, takie jak np. Miedzian 50 WP.

Miedzian 50 WP to preparat z grupy fungicydów, który zwalcza grzyby. Środek ten jest w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym do stosowania w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi. Można go stosować w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych oraz przydomowych. Działanie kontaktowe preparatu polega na tym, że jony miedzi dostają się do zarodników grzybów chorobotwórczych, blokując tym samym ich kiełkowanie i dalszy rozwój.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl