Chlorek magnezu – czym jest ta substancja?

Ma on formę płatków, które rozpuszczają śnieg i zapobiegają zamarzaniu wody nawet w -50°C. Dlatego nawierzchnie nie pokrywają się lodem mimo silnych mrozów. Chlorek magnezu wykazuje bardzo silne właściwości higroskopijne. Podczas reakcji, w której wiąże wodę, wydzielana jest energia w postaci ciepła w ilości około 1960 kcal/kg. Dzięki swym właściwościom fizyko-chemicznym dużo lepiej rozpuszcza śnieg i lód niż tradycyjna sól drogowa.

Dlaczego chlorek magnezu jest dobrym wyborem?

Żeby skutecznie pozbyć się zalegającego śniegu i lodu, trzeba zużyć od 18,3 kg do 20,5 kg soli kamiennej na 100 m2 powierzchni. Żeby uzyskać ten sam efekt za pomocą chlorku magnezu, wystarczy go od około 0,8 kg do 2,5 kg. Jeśli dokonamy prostego, matematycznego działania, okaże się, że chlorek magnezu jest prawie 10 razy wydajniejszy od soli drogowej.

Chlorek magnezu jest też przyjazny środowisku naturalnemu. Dzięki jego dużej wydajności ilość soli wprowadzanej do otoczenia ulega znacznemu obniżeniu. Ma to korzystny wpływ na rozwój roślinności, gdyż zapobiegamy w ten sposób wystąpieniu suszy fizjologicznej, która może być zabójcza dla roślin.

Ponadto ta substancja nie powoduje korozji samochodów i odbarwień kostki brukowej. Nie niszczy też naszego obuwia i jest obojętna dla łap naszych czworonogów. Z uwagi na silne właściwości pochłaniania wilgoci, sprawdzi się również do osuszania pomieszczeń.

Chlorek magnezu skutecznie wiąże kurz i pyły z powietrza. Z tego powodu chętnie stosuje się go w klubach jeździeckich i stadninach koni, ponieważ środek ten jest całkowicie bezpieczny dla końskich kopyt i doskonale sprawdzi się na padoku.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl