Bądźmy szczerzy – przy zakładaniu ogródka lub działki, rzadko kiedy kierujemy się tym, jak praktyczne i wygodne jest ich posiadanie. To, że możemy mieć świeże owoce i warzywa każdego dnia jest dla nas swego rodzaju miłym zaskoczeniem po pewnym czasie. We większości jednak – a zwłaszcza w przypadku początkujących ogrodniczek – wizja własnego ogródka kusi przede wszystkim pięknymi, kolorowymi kwiatami. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich entuzjastów kwiatów – większość z nich już możemy posadzić!

Mamy już za sobą lilie. Kwiecień powinniśmy przeznaczyć na posadzenie takich kwiatów, jak irysy, tygrysówki pawia, mieczyk. Teraz natomiast zbliża się maj, więc przede wszystkim powinny nas zainteresować dalie. Kwiaty te przyciągną spojrzenie każdego przechodnia, który będzie akurat mijał twój ogródek. Dalie – nazywane też georginiami – sadzimy w drugiej połowie maja. Będą dobrze czuć się w miejscu, na które pada dużo słońca. Upewnij się, że gleba ma obojętny odczyn pH i możemy zabrać się za sadzenie! Pamiętaj, by bardzo dokładnie oczyścić materiał sadzeniowy z zaschniętych liści przed zasadzeniem. Cebulkom nie zaszkodzi także wymoczenie ich w preparacie Topsin. Przygotuj roztwór według instrukcji na opakowaniu, a potem wrzuć do niego cebulki dalii. Pozwól im moczyć się przez ok. 10 minut – w ten sposób możesz mieć pewność, że w cebulkach nie rozwiną się żadne bakterie i choroby.

Początek maja natomiast to ostatnia szansa dla spóźnialskich ogrodników, którzy chcieliby pochwalić się pięknymi galtoniami, inaczej nazywanymi hiacyntami letnimi. Dopiero od pewnego czasu widujemy je w polskich ogródkach, ale kto nie chciałby mieć czegoś, czego nie ma nikt inny? Te kwiaty lubią miejsca, które są ciepłe, a jednocześnie nie przegrzewają się. Galtonie z kolei nie tolerują podmokłego podłoża i wiatru – warto wziąć to pod uwagę przy szukaniu idealnego miejsca dla nich. Należy też pamiętać o tym, by regularnie je odchwaszczać. Letnie hiacynty są wyjątkowo wrażliwe na obecność chwastów w swoim otoczeniu. Nie znoszą także zbyt dobrze polskiej zimy i przymrozków, które potrafią być dla tych kwiatów bardzo surowe. Gdy galtonie zakwitną, należy wykopać je, przesuszyć i na czas mrozów przenieść do jakiegoś pomieszczenia. Hiacynty letnie nawozimy też regularnie zarówno przed kwitnięciem, jak i w trakcie.

Ten malowniczy obraz swojego ogrodu możesz uzupełnić ismeną. Możemy posadzić ją do końca maja. Ismena posiada charakterystyczną budowę kwiatu, którego kielich niektórym przypomina narcyza. Z całą pewnością jest to roślina, która najpiękniej wygląda, gdy jest posadzona w grupie – znajdź więc dla niej obszerne miejsce, które przy okazji będzie dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem.  Gleba natomiast musi być wilgotna i żyzna. Ismena nie jest aż tak delikatna w kwestii przymrozków jak galtonia, jednak nie zimuje w gruncie. Jesienią wykopujemy ją i aż do wiosny trzymamy w chłodnej altanie lub piwnicy. Latem natomiast możesz spodziewać się pięknych kwiatów, które będą cieszyć oko twoje i twoich gości.

 

To tylko kilka roślin, które możemy posadzić w tym okresie. Nawet z tych trzech możesz stworzyć już piękny, zapierający dech w piersiach ogródek!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl