Każdy miłośnik kwiatów posiada w swoim ogrodzie cebulki kwiatów, które kwitną wiosną. Tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy na stałe zagościły w naszych ogrodach. Odpowiednie wykopywanie i przechowywanie cebulek kwiatowych korzystnie przyczynia się do ich wzrostu a także powoduje intensywniejsze kwitnienie w przyszłym sezonie. Warto poświęcić chwilę i poznać  tajniki sadzenia i pielęgnacji tych wyjątkowych roślin.

 

Dlaczego warto wykopywać wiosenne cebule?

Wykopywanie cebulek kwiatowych ważne jest z wielu przyczyn. Najważniejszym z nich jest zabezpieczenie roślin przed wpływem nadmiernie nagrzewającego się podłoża oraz dużej wilgotności w okresie letnim. Połączenie tych czynników powoduje ryzyko infekcji chorób, z których najgroźniejsza jest fuzarioza. Najczęściej atakuje cebulki hiacyntów, które w powinniśmy wykopywać co roku. Kolejnym powodem wykopywania wiosennych cebul jest nadmierna ilość cebulek przybyszowych tworzących się przy cebulce głównej, a to spowoduje  niewystarczające warunki do wzrostu, a w następnym sezonie gorsze kwitnienie. Cecha ta ważna jest przy uprawie tulipanów, które to najlepiej wykopywać corocznie lub co dwa lata. Wyjątek stanowią odmiany o małych rozmiarach ( krokusy, przebiśniegi, cebulice czy śnieżniki), które to wykopujemy co trzy lata.

 

Kiedy wykopywać cebule?

Wybór optymalnego terminu do wykopywania cebul to kluczowa sprawa w prawidłowym przechowywaniu cebulek. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie albo za późno, spowoduje to późniejsze problemy w uprawie kwiatów. Najprostszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzenia będzie wykopanie rośliny gdy widać jeszcze resztki zeschniętej rozety liściowej. Mamy wówczas pewność że nie uszkodzimy cebulek. Przykładowe gatunki roślin cebulowych wraz z terminami wykopania:

Cebulice – od 20 czerwca do 10 lipca

Hiacynty – od 15 czerwca do 10 lipca

Krokusy – od 15 do 30 czerwca
Narcyzy – od 20 czerwca do 15 lipca
Szafirki – od 15 do 30 czerwca
Tulipany – od 15 czerwca do 10 lipca
Przebiśniegi – od 15 do 30 czerwca

Jak wykopujemy cebule kwiatowe?

Cebulki wykopujemy z ziemi niezwykle delikatnie, ponieważ uszkodzone bulwy łatwo atakują choroby grzybowe. Wykopane rośliny układamy w skrzynce i przenosimy do przewiwnego, zacienionego miejsca. Po osuszeniu przystępujemy do czyszczenia, dokładnie usuwamy resztki liści, ziemi oraz zaschnięte korzenie ( narcyzy i cebulice pozostawimy z korzeniami). Następnie delikatnie obdzielamy cebulki przybyszowe. Ostatni etap to oznaczenie poszczególnych odmian, co ułatwi nam późniejsze zaplanowanie rabaty.

 

Przechowywanie

Miejsce przechowywania naszych cebul powinno być suche i przewiewne. Idealnie nadadzą się do tego szopy, drewutnie czy altany. Unikajmy wilgotnych piwnic oraz nadmiernie nagrzewających się strychów. Cebule pozostawiamy odkryte aby miały swobodny dostęp do powietrza, wyjątkiem są  przebiśniegi i szachownice cesarskie, które należy przysypać trocinami lub piaskiem.

 

Opieka nad  cebulkami nie powinna sprawić żadnemu ogrodnikowi problemów. Korzyści jakie uzyskamy z prawidłowego wykopywania i przechowywania roślin znacząco wpłyną na jakość kwitnienia w następnym sezonie. Dodatkowymi, wykopanymi cebulkami możemy się podzielić z rodziną czy ze znajomymi, tym samym sprawiając im miłą niespodziankę.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl