Cebula i czosnek należą do warzyw cebulowatych, a ich ostry zapach i smak każdy potrafi bez problemu rozpoznać. W tradycyjnej kuchni polskiej od wielu wieków służą jako przyprawa, nadając każdej potrawie wyrazistości. Dla niektórych z nas kuchnia bez tych dwóch warzyw nie istnieje.

Cebula
Cebula ma wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera ona m.in. związki siarki, witaminy, prowitaminę A, a także sole mineralne. Wpływa korzystnie na ogólne wzmocnienie organizmu. Cebula również obniża ciśnienie krwi, działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i wykrztuśnie. Wyciąg z cebuli pomaga na trądzik i wypryski skórne.
W kuchni możemy dodawać ją do wszystkich rodzajów dań, doskonale sprawdza się przy zagęszczaniu potraw, wystarczy np. zmiksować ją w sosie. Cebula nadaje charakterystyczny kolor potrawom, a łupiny wykorzystywane są farbowania skorupek jajek w okresie Wielkanocnym.
Wśród cebuli możemy spotkać wiele odmian o różnej barwie oraz wielkości, różnią się one również intensywnością smaku.

Cebula w ogrodzie zazwyczaj traktowana jest jako warzywo jednoroczne, ze względu na płytki system korzeniowy, powinny być sadzone niezbyt głęboko, najlepiej w żyznej glebie. W słonecznych miejscach daje lepsze plony.
Cebulę możemy uprawiać z nasion, które na przełomie marca-kwietnia wysiewamy prosto do gruntu, wilgotność gleby utrzymujemy do momentu pojawia się nad powierzchnią gleby nitkowatych liści. Takie cebule są późniejsze niż te uprawiane z cebulek dymek, ale idealne do przechowywania. Jeśli decydujemy się na uprawę cebuli z cebulek, początek kwietnia do dobry moment do wysadzenia ich do gruntu. Taka cebula z pewnością będzie większa.
Cebulę z cebulek dymek możemy uprawiać cały rok, z przeznaczeniem chociażby na szczypior, wystarczy doniczka z dobrym podłożem oraz dostateczna ilość światła i wilgotności, możemy umieścić ją na przykład na parapecie w kuchni .

 

Czosnek 

Czosnek jest cenioną przyprawą w kuchni polskiej ze względu na walory smakowe i poprawianie smakowitości potraw. Podobnie jak cebula, posiada wiele właściwości zdrowotnych m.in. przeciwbakteryjne i podnoszące odporność.

Do uprawy mamy do wyboru dwa rodzaje czosnku: ozimy i jary. Ten pierwszy sadzimy na przełomie sierpnia do października, żeby zdążył wytworzyć system korzeniowy przed zimą. Natomiast jary sadzimy do gruntu, kiedy gleba obeschnie po zimie. Czosnek najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, na glebie lekkiej, dobrze spulchnionej i żyznej. W podmokłym podłożu gnije. Nie warto sadzić czosnku zakupionego w sklepie spożywczym, może się zdarzyć, że taki czosnek nie urośnie w naszym klimacie.

Przy wiosennym sadzeniu wierzchołki powinny znaleźć się około 5 cm pod ziemią, a jeśli sadzimy jesienią, głębokość musi być o 2-3 cm większa. Główkę czosnku dzielimy na ząbki tuż przed posadzeniem do gruntu, pamiętając żeby każdy ząbek zawierał kawałek piętki. Do sadzenia wybierajmy największe ząbki. Aby czosnek mógł wytworzyć główki, potrzebuje długiego dnia oraz wysokiej temperatury. W czerwcu pamiętajmy o podlewaniu czosnku, wtedy jest czas na zawiązywanie się główki. Kiedy liście czosnku zaczynają usychać, jest to znak dla nas, aby wykopać czosnek. Czosnek posadzony jesienią dojrzewa w lipcu następnego roku, natomiast posadzony wiosną – w sierpniu.

Ważną zasadą jest aby nie sadzić warzyw cebulowatych po sobie i zastosować płodozmian. Unikniemy wtedy niektórych chorób, które mogą dopaść cebulą i czosnek. Czosnek i cebula to dobre sąsiedztwo dla wielu innych warzyw w naszym ogródku. Dobrymi sąsiadami dla cebuli są ogórki, buraki ćwikłowe, pomidory, marchew, por, pietruszka, sałata głowiasta, majeranek, truskawki, nie znosi za to sąsiedztwa fasoli, grochu, kapusty i rzodkiewki. Czosnek warto posadzić obok ogórków, pomidorów, sałaty, marchwi, buraka ćwikłowego, bazylii, tulipanów, malin, truskawek, a nawet drzew i krzewów owocowych. Czosnek nie lubi rosnąć blisko kapustnych, grochu oraz fasoli.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl