W ciągu zimowego, słonecznego dnia kora drzew mocno się nagrzewa, natomiast nocą temperatura powietrza szybko spada. W wyniku takich zmian temperatur może dochodzić do pękania kory i powstawania ran zgorzelinowych. Wiosną takie pobielone pnie wolniej się nagrzewają, co także wpływa na opóźnienie wegetacji i zabezpiecza rośliny przed przymrozkami. Bielenie polega na pokrywaniu pni i grubszych konarów białą farbą – biały kolor odbija promienie słoneczne i ogranicza nagrzewanie się konarów. Bielić możemy także krzewy owocowe (np. porzeczki, agrest), aby zapobiec mrozowym uszkodzeniom kory oraz żeby opóźnić wegetację roślin wczesną wiosną.

Kiedy wykonać bielenie?
Zabieg bielenia drzew powinniśmy wykonać najpóźniej w styczniu. Drzewa powinny mieć pobielone pnie aż do marca, więc w razie obfitych opadów deszczu, które zmywają farbę, bielenie trzeba będzie powtórzyć. Bielenie drzew wykonujemy, kiedy dni stają się coraz dłuższe i bardziej słoneczne, a słońce zaczyna silniej operować i może nadmiernie nagrzewać korę. Wykonywanie zabiegu bielenia drzew dopiero na przedwiośniu jest bezcelowe i ma wartość jedynie estetyczną. Warto jednak pamiętać, że drzewa o pobielonych pniach w okresie wczesnowiosennym i wiosennym rozpoczynają wegetację nieco później, więc rośliny nie są aż tak bardzo narażone na przymrozki, które w naszym klimacie występują aż do połowy maja.

Jak bielić?
Bielenie powinniśmy wykonywać w czasie bezdeszczowego, pochmurnego dnia, kiedy temperatura powietrza wynosi powyżej 4 stopni. Pierwsze bielenie wykonujemy na przełomie grudnia i stycznia. Zabieg musimy powtarzać do marca, jeśli deszcz zmyje farbę z drzew. Drzewa najbardziej nagrzewają się od strony południowej i południowo-zachodniej. Białą farbą powinniśmy pokryć przede wszystkim podstawy pni, które są położone najniżej i najszybciej ruszają w nich procesy wegetacyjne. Najlepiej jednak pobielić całe pnie oraz nasady konarów, a także całe konary, jeśli drzewo rozwidla się od dołu. Nie ma potrzeby bielenia całej korony drzewa, ponieważ gałęzie wyżej położone są dość odporne na przemarzanie. Pobielić warto również krzewy – głównie porzeczki i agrest.

Czym wykonać bielenie?
Przeważnie korę drzew owocowych maluje się grubym pędzlem. W przypadku rozrośniętych drzew, które mają pnie o dużej średnicy, można zabieg ten wykonać przy pomocy szczotki. Jeżeli mamy w sadzie wiele drzew to zdecydowanie szybszą metodą będzie bielenie przy użyciu opryskiwacza.

Czym bielić?
Drzewa owocowe bieli się tzw. mlekiem wapiennym, czyli roztworem wody i wapna, które miesza się w proporcji 5:1. Jeśli planujemy malować drzewa pędzlem, mieszanka powinna być nieco gęstsza, jeżeli chcemy wykonać oprysk – musi być bardziej płynne. Zawiesinę warto wzbogacić składnikiem poprawiającym przyczepność, aby spowolnić zmywanie wapna przez deszcz. W tym celu do mleka wapiennego dodaje się około 10% farby emulsyjnej. Sprawdzi się także mąka ziemniaczana oraz glina. Preparat do bielenia drzew możemy wykonać samemu albo kupić gotowe , które często ma już w swoim składzie środki zwiększające przyczepność.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl