Begonia to popularny w Polsce kwiat ozdobny. Za co tak ją lubimy? Przede wszystkim za różnorodność – możemy znaleźć setki odmian begonii, które będą pasować do różnych wnętrz i aranżacji. Poza tym, begonie są roślinami bardzo niewymagającymi i przyjemnymi w uprawie kwiatami. Każdy ich kwiat jest wyjątkowy, możliwe nawet, że nie znajdziemy drugiego takiego egzemplarza na całym świecie.

Jak to się dzieje, że begonie są tak różnorodne? Odpowiedź jest prosta – rozdzielnopłciowość. Większość roślin – aż 90% – jest obupłciowa, czyli wytwarzają kwiaty posiadające żeńskie i męskie organy płciowe. Wśród zwierząt, zjawisko to nazywamy obojnactwem. Begonia wraz z niewieloma innymi gatunkami stanowi pozostałe 10% królestwa roślin, które wytwarzają osobno kwiaty żeńskie i męskie. Ponieważ wygląd kwiatu zależy od jego płci, każdy pąk na begonii może wyglądać inaczej – kilka z nich może być męskich, kilka żeńskich. Wszystkie mogą być męskie, albo wszystkie mogą być żeńskie. Opcji jest nieskończenie wiele!

Rozdzielnopłciowość sprawia, że krzyżowanie begonii jest bardzo prostym zabiegiem. Dzięki niemu, możemy wyróżnić wiele gatunków tego kwiatu. Wiele z nich wymaga zupełnie innej pielęgnacji, innego systemu nawadniania oraz formy nawożenia. Niektóre z begonii nadają się do uprawy tylko i wyłącznie w pomieszczeniach, jako kwiaty ozdobne. Inne natomiast możemy posadzić w ogrodzie lub w skrzynce balkonowej.

Begonie „pokojowe” możemy podzielić na te, które mają dekoracyjne liście oraz na te, które zachwycają swoimi kwiatami. Nie wymagają one zbyt wiele od człowieka – przede wszystkim postawienia na stanowisku, które będzie jasne, ale nie przesadnie nasłonecznione. Jeżeli begonia nie nadaje się dla kogoś, to tylko i wyłącznie dla palacza. Kwiaty te są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, dlatego nie powinniśmy ich także stawiać przy oknie, które wychodzi na ulicę i które często jest uchylane lub otwierane. Pilnujmy także, by begonia nie była narażona na przymrozki.

Begonii nie powinniśmy podlewać zbyt często – robimy to tylko wtedy, gdy jej podłoże będzie suche. Co do podłoża, powinno być ono lekkie i żyzne. Sprawdzi się tutaj tradycyjne podłoże do roślin doniczkowych, wzbogacone podstawową dawką nawozu. Aby uniknąć przemoczenia podłoża begonii, zaleca się dodać do niego keramzyt. Będzie on wchłaniał tę porcję wody, której begonia nie będzie w stanie pobrać.

Begonie „ogrodowe” mają bardzo podobne wymagania – jasne stanowisko, przepuszczalne podłoże, umiarkowane podlewanie. Warto pamiętać o nawożeniu begonii – znajdziemy w sklepach ogrodniczych specjalne nawozy, które są im dedykowane. Pamiętajmy jednak, że zarówno metoda sadzenia, jak i pielęgnacji begonii zależy od jej gatunku. Gdy kupujemy nasiona lub cebulki, warto zapoznać się dokładnie z opakowaniem i poczytać o danej odmianie np. w specjalistycznych książkach lub w Internecie. Zdecydowana większość begonii lubi nawożenie fosforem.

Begonie są idealnymi roślinami dla osób, które mają więcej marzeń o kwiatach w domu, niż chęci do ich pielęgnowania. Potrzeba rzadkiego podlewania – czasami nawet raz w tygodniu – brak kaprysów co do preferowanego podłoża, a także piękne wariacje kolorystyczne czynią ją świetnym prezentem dla kogoś bliskiego!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl