Ogród to marzenie wielu z nas. Niektórzy chcieliby mieć taki zakątek, w którym można usiąść z dobrą książką i kubkiem herbaty, aby móc zrelaksować się wśród pięknych, kwitnących kwiatów. Jednak… co zrobić, gdy mieszkamy w bloku? Pozostaje nam możliwość uprawiania działki. Często jednak tereny działkowe są oddalone od osiedli mieszkalnych. Na samą myśl, jak długa podróż jest przed nami, odechciewa się nawet relaksu! Ale jest pewien sposób na to, by mieszkać w bloku i móc cieszyć się pięknem domowego ogródka.

Jak zacząć?

Jedyne, czego potrzebujesz, to balkon. Im większy, tym lepszy! Jednak nawet na niewielkim balkonie możesz wyczarować coś cudownego. Zacznij od określenia, na ile możesz sobie pozwolić przy zagospodarowywaniu balkonu na ogród. Jeżeli balkon jest krótki (patrząc na dystans od wejścia do balustrady), ale szeroki, możesz zainwestować w skrzynki balkonowe. Przy wyborze skrzynki, kieruj się jakością jej wykonania oraz stabilnością dołączonych do niej haków! Musisz mieć pewność, że gdy rozpęta się burza lub silny wiatr, skrzynki nie poluzują się. Przy balkonie, przy którym nie masz wystarczająco długiej balustrady na powieszenie skrzynek, sprawdzają się duże, ozdobne donice. Możesz je porozstawiać po całej powierzchni balkonu, na parapetach, stoliczku.

Gdy kupisz już skrzynki, musisz kwiaty do przesadzenia. Podlej kwiaty, które chcesz umieścić w skrzynce dużą ilością wody. Potem wysyp dno skrzynki ok. 10-centrymetrową warstwę keramzytu, który będzie wspomagał nawilżenie podłoża. Co do podłoża – w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a nawet marketach dostaniesz ziemię dedykowaną właśnie kwiatom balkonowym. Są one już nasycone nawozami, które wspomogą rozwój roślin. Gdy skończysz już przygotowywać nowe stanowisko dla swoich kwiatów, wyjmij je z doniczek i umieść w podłożu na takiej samej głębokości, na której rosły poprzednio. Obsyp kwiaty ziemią, a potem odstaw je w zacienione miejsce. Dzięki temu będą one mogły na spokojnie zapuścić korzenie w nowym stanowiskach.

Jakie kwiaty możemy hodować na balkonie?

Wybór kwiatów, które możemy hodować na balkonie, jest ogromny. Największą popularnością cieszą się prawdopodobnie pelargonie. Są to piękne byliny, które dostaniemy w każdej kwiaciarni. Pelargonie szybko rosną do imponujących długości, dzięki czemu dają efekt wodospadu kwiatów, który wylewa się z balkonu.

W przypadku balkonów, które są dobrze wystawione na słońce, warto upiększyć je surfiniami. Surfinia jest gatunkiem petunii, która posiada potężniejsze, bardziej rozgałęziające się łodygi. Bardzo lubi słońce i odwdzięcza się za to pięknymi kwiatami o najróżniejszych kolorach. Możemy znaleźć w sprzedaży nawet czarne surfinie!

Polskie balkony często zdobi także lobelia. Ma ona drobne, delikatne kwiaty, zazwyczaj w kolorze intensywnego ultrafioletu. Tak jak sufrinia, lubi mocno nasłonecznione stanowiska. Lobelia nie może mieć zbyt suchego stanowiska, ale nie zalewajmy ją też po brzegi wodą! W przypadku gwałtownego, intensywnego deszczu, najlepiej jest zakryć ją jakąś folią lub ceratą.

Nie każdy ma jednak balkon w pełnym słońcu. Wtedy warto pomyśleć o hodowaniu niecierpków, które najlepiej czują się w półcieniu. Bezpośrednie, pełne słońce może im zaszkodzić i wywołać poparzenia. Delikatność jednak nie odejmuje im uroku i na pewno będą pięknie prezentować się na twoim balkonie.

Jak dbać o kwiaty balkonowe?

O ile dobrze dopasujemy kwiaty do warunków, jakie możemy im zapewnić, kwiaty balkonowe nie są trudne w pielęgnacji. Powinniśmy chociaż raz dziennie znaleźć dla nich chwilkę, by je podlać. Nie robimy tego jednak rano lub w południe – najlepiej jest zabrać się do tego wieczorem. Warto pamiętać też o kilku rzeczach organizacyjnych, jeszcze przed sadzeniem kwiatów. Umieść kwiaty o zbliżonych wymaganiach w jednej skrzynce. Jeżeli na mniej nasłonecznioną stronę balonu wystawiasz niecierpka, nie sadź obok niej lobelii, która uwielbia słońce! Dodatkowo należy liczyć się z tym, że różne kwiaty preferują inne nawozy. Nie utrudniaj sobie pracy nad nimi zalewaniem połowy skrzynki nawozami do surfini. Umieść wszystkie kwiaty według gatunku w jednej doniczce.

A przede wszystkim, okaż im dużo miłości i zainteresowania!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl