Niezależnie od klimatu, zima potrafi być zaskakująca. Nawet, jeżeli nie jest szczególnie mroźna i obfita w śnieg, może być bardzo wilgotna, ciepła i deszczowa. Zawsze warto być przygotowanym na każde warunki. Takim zabezpieczeniem może być chociażby agrowłóknina.

Czym w ogóle jest agrowłóknina? Jest to narzędzie, które powinno znajdywać się w altance każdego działkowicza i ogrodnika. Wykonana z tworzywa polipropylenowego płachta materiału umożliwia ochronę twoich roślin przed wieloma szkodliwymi czynnikami, takimi jak wiatr, deszcz, słońce oraz szkodniki. Agrowłókninę możesz dostać w różnych rozmiarach oraz kolorach. Wybór odpowiedniego koloru nie jest jednak kwestią upodobań – warto pamiętać o tym, że barwy mają ogromne znaczenie, gdy mowa o doniczkach oraz różnych okryciach.

Jaką agrowłókninę wybrać? W dzisiejszym Cyklu Ogrodnika wyjaśnimy wam różnice między jej rodzajami.

Agrowłóknina wiosenna

Jak nazwa wskazuje, używamy jej wiosną do przykrycia tego, co przedwcześnie wysialiśmy. Ważne jest to, byśmy podczas nakładania nie naciągać jej. Powinna lekko i luźno przykrywać grządki. Jest lekka, ponieważ ma przepuszczać do roślin powietrze. Agrowłóknina wiosenna jest dostępna zazwyczaj w białym kolorze. Biały odpycha promienie słoneczne. Dzięki temu twoje rośliny nie będą się nagrzewać. Dobrze wiemy, że zarówno podczas tak łagodnej jesienio-zimy, jak i wiosną mogą pojawić się przymrozki. Biała agrowłóknina ma na celu odpychać promienie słoneczne, które mogą pojawić się podczas cieplejszego dnia. Gdy twoje grządki nagrzeją się w ciągu dnia, a wieczorem zaatakuje je przymrozek, może to mieć negatywny wpływ na ich rozwój.

Agrowłóknina zimowa

Jest to idealna opcja dla twoich roślin podczas nieprzewidywalnych zim. Śnieg to zimowy strażnik każdej działki i ogródka. Gdy przykrywa grządki, tworzy pod swoją powierzchnią warstwę izolacyjną. Dzięki niej, rośliny, które zimują na działce, mogą przetrwać zimę bez uszkodzeń. Gdy zima jest mroźna, ale bezśnieżna, pojawia się problem. Nic nie chroni bowiem roślin przed mroźnym wiatrem. Z racji tego, że śniegu nie możemy mieć na zawołanie, warto mieć pod ręką zimową agrowłókninę. Jest cięższa i bardziej zbita w strukturze niż agrowłóknina wiosenna, dzięki czemu lepiej chroni rośliny przez zimnem.

Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastowa

Zazwyczaj jest dostępna w kolorze czarnym lub brązowym. W przeciwieństwie do pozostałych agrowłóknin, nie narzuca się jej na grządki lub chronione rośliny. Jej zadanie jest zupełnie inne – ma zatrzymać rozwój chwastów. Agrowłókninę ściółkującą rozkładamy na powierzchni, którą przeznaczyliśmy na siew. Gdy już to zrobimy i umocnimy materiał, należy zrobić w nim otwory tak, aby zasiane rośliny mogły śmiało rosnąć. Na rozłożoną agrowłókninę należy wysypać ziemię – pamiętajmy, że agrowłóknina jest w kolorze czarnym, który wystawiony bezpośrednio na słońce przyciąga jego promienie. Nie chcemy więc, by nasze rośliny się przegrzały. Możesz też przykryć agrowłókninę keramzytem.

Jakim cudem agrowłóknina przeciw chwastowa działa? To proste – nasiona chwastów, które mogą kryć się w ziemi, nie mogą rosnąć, gdy nie mają dostępu do słońca. Dodatkowo przybita kołkami agrowłóknina po prostu uniemożliwia im przebicie się na powierzchnię.

Wielu działkowiczów i ogrodników zastępuje ją czarną folią. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Należy liczyć się z tym, że folia nie przepuszcza powietrza i nie przenika przez nią woda. Podlewając więc nasze rośliny, podlewamy je tylko punktowo – woda wpływa po śliskiej powierzchni folii. Agrowłóknina pozwala jej przeniknąć, w efekcie czego grządki są w pełni nawodnione. Dodatkowo przepuszcza w pełni powietrze, dzięki czemu rośliny mogą cały czas oddychać.

Teraz już wiesz, jaką agrowłókninę wybrać!

 

Zdjęcia:

https://pixabay.com/pl/photos/trawa-ogr%C3%B3d-zielony-ogrodnictwo-1148913/

https://pixabay.com/pl/photos/ogrodnictwo-rolnictwo-trawa-ro%C5%9Blin-2518377/


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl