Kiedy stosować zimowe okrycia roślin?

Termin zabezpieczenia roślin na zimę jest ściśle związany z warunkami atmosferycznymi jakie panują w danym momencie. Zbyt wczesne ich zastosowanie może rozhartować roślinę, co będzie skutkowało większą wrażliwością na mróz. Najlepszym terminem będzie wystąpienie pierwszych przymrozków. Wiosną przytrzymujemy rośliny pod przykryciem do zniknięcia ryzyka występowania ewentualnych przymrozków.

Obecnie asortyment do zabezpieczenia roślin jest bardzo szeroki. Na co się zdecydować? Co wybrać aby było dobrze? Wszystko zależy jak wiele i jak duże są rośliny w ogrodzie.

Agrowłóknina

Aby dobrze spełniała swoją funkcję powinna mieć ściśle określone parametry. Jej grubość nie może być mniejsza niż 50 g/m2, jej kolor biały. Biel odbija promienie słoneczne, nie pozwala nagrzewać się roślinie, co w przypadku dużych wahań temperatury między dniem a nocą może być szczególnie niebezpieczne. Roślinę owijamy dwu lub trzykrotnie na zakładkę, zaczynając od góry. Dzięki temu woda lub śnieg nie dostaną się do wewnątrz tylko będą spływać po okryciu. Otuloną agrowłókniną roślinę zaleca się dodatkowo związać sznurkiem tak aby nie było możliwości podwiania przez wiatr.

Kaptur ochronny

Zazwyczaj wykonuje się je z zimowej agrowłókniny, więc będą spełniały podstawowe parametry zabezpieczające. Konstrukcja kapturów jest doskonale przemyślana – wykonane na wzór worka, który można szybko założyć lub zdjąć, z dodatkowym ściągaczem u dołu, dzięki niemu nie trzeba kłopotać się, że wiatr nie rozwieje konstrukcję. Świetnie sprawdzają się przy małych roślinach, szczelnie otulają i chronią, a dodatkowo wyglądają bardzo estetycznie w ogrodzie. Wykonane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni do swoich roślin. Doskonale sprawdzą się jako zabezpieczenie roślin w donicach. Kaptury zimowe są trwałe i po oczyszczeniu można wykorzystać je w kolejnych latach.

Parawany ochronne

Ich konstrukcja przypomina parawany plażowe z tym wyjątkiem, że pomiędzy listewkami zamiast materiału zastosowano grubą agrowłókninę w zielonym kolorze.  Jest to niezwykle estetyczny i szybki sposób na zabezpieczenie roślin na zimę. Zamontowanie trwa nie dłużej niż 5 minut. Doskonale chroni przed mroźnymi wiatrami oraz tworzy wokół rośliny mikroklimat utrzymujący odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pomimo otwartej konstrukcji nie ma ryzyka przemarznięcia rośliny. Parawan nie dotyka rośliny, dzięki temu minimalizujemy ryzyko jej uszkodzenia – połamania pędów czy gałęzi, co może wystąpić podczas zakładania agrowłókniny czy kaptura ochronnego.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl