Nie od dziś wiadomo, że kompost to najlepszy nawóz. Do tego darmowy, bo możemy go zrobić sami z ogrodowych odpadków, ściętych gałązek, resztek po warzywach, opadłych liści, czy skoszonej trawy. Nie przejmuj się jeśli nie posiadasz specjalnego kompostownika, wystarczy bowiem użyć foliowych worków. Postoją w ogrodzie przez zimę, a na wiosnę kompost będzie gotowy. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na dobry kompost.

Podstawowym składnikiem każdego dobrego kompostu są opadłe liście o ile nie są porażone przez choroby i szkodniki. Liście możemy kompostować same, aby uzyskać ziemię liściową lub układać z nich kolejne warstwy, przekładane innymi materiałami.
Kolejnym składnikiem, który możemy kompostować, jest skoszona trawa, ponieważ szybko się rozkłada i jest bogata w azot. Po przekompostowaniu staje się bardzo cennym nawozem.
Kompostować możemy również odpadki kuchenne pochodzenia organicznego, czyli: obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy po kawie lub herbacie, resztki posiłków (z wykluczeniem mięsa i tłuszczu). Pamiętajmy żeby odpadki kuchenne przysypać warstwą ziemi.

Jak zrobić kompost w workach foliowych?

Do kompostowania odpadów zielonych z ogrodu używamy się grubych i wytrzymałych czarnych worków foliowych. Worki napełniamy częściowo, tak aby można było je jeszcze zawiązać. Następnie przedziurawia się w kilku miejscach aby do środka dostawał się tlen i odstawiamy w jakimś ustronnym miejscu w ogrodzie. W workach możemy kompostować liście, trawę, resztki po owocach i warzywach oraz inne zielone pozostałości z działkowych upraw. Dla uzyskania dobrej masy kompostowej musimy te składniki ze sobą przemieszać. Wówczas kompost uzyskamy nieco szybciej. Raz w miesiącu warto workami potrząsnąć i przestawić do góry dnem aby zielona masa kompostowała się równomiernie.
Jak przyspieszyć kompostowanie?
Niezależnie od składu naszego kompostu, proces ten możemy przyspieszyć, dodając preparaty które zawierają bakterie i enzymy wspomagające proces kompostowania. Działają one tak silnie, że przydadzą się przy materiałach trudnych do przekompostowania, jak np. papier, wióry czy odchody. W naszym ogrodzie umożliwi to uzyskanie w pełni dojrzałego kompostu w zaledwie 3 miesiące.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl