Ochrona ogrodu w kwietniu.

rr3 rr4Pogoda panująca w kwietniu – stosunkowo wysokie temperatura a zarazem wysoka wilgotność powietrza-  sprzyja rozwijaniu się zarówno chorób jak i szkodników w naszym ogrodzie.

Kwiecień to czas, kiedy na naszych jabłoniach w sadzie zaczyna rozwijać się jedna z najgroźniejszych chorób – parch jabłoni. Rozwojowi zarodników grzyba sprzyja wysoka wilgotność powietrza.  W zależności od przebiegu pogody pierwsze opryski zwalczające parch jabłoni wykonujemy od połowy kwietnia do początku maja. Zazwyczaj wysyp zarodników jest skorelowany w czasie z wydobywaniem się z pąków końcowych pierwszych liści. W celu ochrony naszych drzew możemy zastosować fungicydy interwencyjne: Syllit 65 WP lub  Miedzian 50 WP.

 

Innym szkodnikiem, który może zaatakować nasze drzewa jest kwieciak jabłkowiec. W celu stwierdzenia jego obecność w sadzie przeprowadzamy lustrację drzewek. W tym celu na ziemi rozkładamy płachtę i potrząsamy gałęziami. Jeśli zaobserwujemy więcej niż 5 chrząszczy warto pomyśleć nad wykonaniem oprysku. Jednak aby ograniczyć stosowanie środków chemicznych, można ręcznie usunąć zaschnięte pąki, które są miejscem żerowania larw tego szkodnika. Ten sam zabieg przeprowadzamy u gruszy, którą atakuje kwieciak gruszowiec.

 

Przeprowadzamy również lustrację pędów porzeczki czarnej. Usuwamy wszystkie pąki, które są nienaturalnie nabrzmiałe, ponieważ to znak że zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jeżeli na pędzie jest zdeformowana większość pąków, to taki pęd usuwamy w całości. Niestety aktualnie brak jest na rynku środków ochrony rośli, które skutecznie zwalczyły by tego szkodnika.

 

Przed kwitnieniem agrestu warto opryskać krewy używając preparatu Topsin M 500 S.C., zapobiegnie to rozwojowi groźniej choroby jaka jest amerykański mączniak agrestu.

W ogrodzie ozdobnym warto przyjrzeć się różanecznikom. Osłabione po zimie mogą być atakowane przez grzyby powodujące plamistość a w następstwie zamieranie liści. W celu ochrony wykonujemy opryski używając preparatów grzybobójczych np. Topsin 500 S.C.

Warto również zwrócić uwagę na drzewa iglaste, kwiecień to czas nalotu mszyc i ochojników – w celu ich zwalczenie należy zastosować insektycyd np. Mospilan 20 SP.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl