Najtrudniejszym zadaniem jest oczywiście ochrona roślin w uprawach ekologicznych. Co prawda rośliny wolne od chemii dają zdrowsze plony, ale utrzymanie ich w dobrej formie przez cały sezon może być trudne. Mimo to każdą ochronę roślin warto rozpocząć od użycia preparatów naturalnych, a dopiero później sięgnąć po środki chemiczne. Aby nasze działania były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone we właściwym czasie i za pomocą odpowiednich środków.

Olej parafinowy na miseczniki i przędziorki

Najważniejszym okresem dla zdrowia roślin jest wiosna. To właśnie wtedy zaczynają budzić się do życia zarówno rośliny jak i ich wrogowie, dlatego działania ochronne trzeba zacząć jak najwcześniej. Pierwsze opryski powinniśmy przeprowadzić już na przedwiośniu (luty-marzec), jeszcze przed pojawieniem się na drzewach liści.

W tym czasie dobrze jest wykonać oprysk mający na celu ochronę drzew owocowych (śliwa, jabłoń) oraz drzew i krzewów ozdobnych (np. cis, modrzew) przed takimi szkodnikami jak misecznik i przędziorek. Do oprysku należy wykorzystać preparaty na bazie oleju parafinowego, które pokrywają szkodnika gęstą cieczą i uniemożliwią mu oddychanie (np. Emulpar 940 EC).

Opryski przeciw kędzierzawości liści brzoskwini

W okresie bezlistnym (w czasie nabrzmiewania pąków, ale jeszcze przed ich pękaniem), konieczny jest też oprysk, zwalczający groźną chorobę grzybową brzoskwini– kędzierzawość liści. Do tego celu przydadzą się preparaty naturalne (wyciąg z krwawnika lub ze skrzypu) lub chemiczne (Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP).

Pozostałe opryski drzew owocowych

Terminy oprysków drzew owocowych zależą nie tyle od samego kalendarza, co od fazy rozwoju roślin. Należy je po prostu obserwować, uwzględniając takie elementy, jak rozwój liści oraz pąków kwiatowych.

W okresie nabrzmiewania pąków liściowych, chronimy też brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie i śliwy przed rakiem bakteryjnym (np. Miedzian 50 WP), a także śliwy przed torbielą śliw (Syllit 65 WP).

W czasie pękania pąków liściowych, opryskujemy natomiast jabłonie, chroniąc je przed kwieciakiem jabłkowcem (np. Mospilan 20 SP).


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl