Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie drzew owocowych przed zwierzętami. Najbardziej narażone na uszkodzenia są młode drzewa, szczególnie wiśnie i jabłonie, przede wszystkim te niskopienne. Spośród zwierzyny łownej poważne straty notujemy na skutek żerowania jeleniowatych i zającowatych. Zimą zwierzęta te, w poszukiwaniu pożywienia potrafią doszczętnie zniszczyć młode nasadzenia drzew i krzewów owocowych.

Spośród gryzoni największe szkody potrafi wyrządzić karczownik ziemnowodny i nornik polny. Największe straty powodują one podczas zimy, kiedy to często brakuje pożywienia. Nie należy zatem zostawiać ogrodu na okres zimy bez systematycznych lustracji, ale także odpowiedniego jego zabezpieczenia.

Ogrodzenie ogrodu

Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. W trakcie jego wykonywania musimy pamiętać o odpowiedniej wysokości (nawet do 250 cm) i zabezpieczeniu dolnej części poprzez wkopanie w ziemię na głębokość 20-40 cm – tylko takie ogrodzenie skutecznie zabezpieczy nasz ogród

Osłonki na pnie

Zabezpieczą one m.in. przed zającami, sarnami, jeleniami i zwierzętami domowymi. Najprostszą metodą jest okrycie pnia słomianą lub wiklinową matą, słomianym chochołem lub grubą tekturą falistą. Niestety, zwierzęta mogą bez problemu zniszczyć te materiały. Trwalszą ochronę dają metalowe siatki oraz ich plastikowe odpowiedniki.

Repelenty

Chemiczną metodą ochrony jest stosowanie preparatów, które nanosi się na drzewa poprzez smarowanie lub oprysk. Repelenty należy stosować przy dodatniej temperaturze powietrza, na suchą powierzchnię kory. Warto zaznaczyć, że stosując tego typu preparaty musimy zachować dużą ostrożność, niezbędne jest używanie rękawic ochronnych.

Inne metody

W walce z gryzoniami często niedocenianymi sprzymierzeńcami sadowników są drapieżne ptaki oraz ssaki. Chcąc gościć je w sadzie warto zaopatrzyć się w wysokie tyczki z poziomą poprzeczką, które kończą się ponad konarami drzew, na których z chęcią zasiadają ptaki drapieżne w momencie tropienia szkodników.

Drzewka możemy również zabezpieczyć zawieszając na palikach duże kawałki kolorowego materiału, paski folii odblaskowej, białe płachty, pęczki włókien, pakuł konopny.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl