Za nami początek kalendarzowej wiosny to moment, kiedy chętniej sięgamy po narzędzia ogrodowe i spędzamy czas w naszych sadach i ogrodach, a także na działkach. Powinniśmy też uważnie śledzić pogodę, gdyż bardziej groźne mogą okazać się wiosenne przymrozki dla naszych roślin.

SAD
Rozpoczynamy porządkowanie działki, wygrabiając uschniętą trawę i zeszłoroczne liście. Przyglądamy się dokładnie naszym drzewom i krzewom, aby wykonać wiosenne cięcia, o których pisaliśmy już w naszym CYKLU OGRODNIKA. W czasie cięć drzewek, ważne jest skontrolowanie ich stanu, zwracając uwagę na wszelkie uszkodzenia kory czy rany. Pamiętajmy, że wszystkie rany po cięciu powinny być zabezpieczone maścią ogrodniczą np. BROS KORO DERMA (https://market.chp-pasze.pl/219-preparaty-na-szkodniki-i-choroby) , aby zabezpieczyć je przed rozwojem chorób.
Marzec, to ważny miesiąc dla posiadaczy brzoskwiń w swoim sadzie. W tym miesiącu osoby, powinny rozpocząć zabiegi chroniące te drzewka przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści. Wykonujemy oprysk jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC.
Pod koniec marca, jeśli pogoda sprzyja, możemy posadzić nowe krzewy i drzewka owocowe, pamiętając aby po posadzeniu przyciąć je i podlać.

OGRÓD OZDOBNY
Jeśli pogoda sprzyja, zdejmujemy okrywy zimowe na roślinach w ogrodzie ozdobnym , ważne jest aby ten zabieg przeprowadzić w dni pochmurne, nie narazimy wtedy naszych roślin na zbyt duży skok temperatury.
Przystępujemy do cięcia róż, usuwając najstarsze pędy, a także wszystkie stare, suche lub martwe. Kolejną rośliną, która wymaga cięcia jest budleja. Skracamy ją do wysokości około 30 cm, odwdzięczy się nam później pięknymi kwiatami.

WARZYWNIK
Zaplanujmy też siewy warzyw w naszym warzywniku. W tym celu warto wybrać się na zakupy, wcześniej robiąc listę, jakich nasionek i cebulek będziemy potrzebować. Pamiętajmy też, że ważne jest sąsiedztwo roślin, zapewniając im jak najlepsze warunki do rośnięcia i wydania plonów.
Przygotujmy też inspekty do pierwszego wysiewu, usuwamy stare rośliny i chwasty. W ciepłe słoneczne dni możemy inspekty wietrzyć. Aby uchronić je przed nocnymi przymrozkami i zbytnim nagrzaniem od słońca, w czasie dnia dobrze jest je okryć, np. matą trzcinową. Miesiąc marzec to czas wysiewu niektórych roślin na rozsady wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. Siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu.
W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory. Pamiętajmy, że rośliny te wymagają sporo ciepła, a na zewnątrz będzie można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja. Jeżeli rozsadę produkujemy w domu, pamiętajmy aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Najlepsze miejsce będzie zatem bezpośrednio przy oknie.

Jeśli na jesień nie przygotowaliśmy naszych warzywników lub skrzyń, to jest dobry czas, aby to zrobić. Porządkujemy grządki, wspomagamy je kompostem lub obornikiem, mieszając dokładnie ziemię. Ponadto możemy zastosować produkty, który pozytywnie wpłyną na jakość gleby (EM OGRÓD https://market.chp-pasze.pl/owoce-i-warzywa/2374-greenland-em-ogrod-1l.html lub EM Naturalnie Aktywny https://market.chp-pasze.pl/ekologia/2278-greenland-em-naturalnie-aktywny-10l.html  ).


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl