Rokitnik – wykorzystanie i właściwości

Rokitnik zwyczajny to krzew liściasty o wszechstronnym zastosowaniu: można go wykorzystywać do tworzenia luźnych nieformowanych żywopłotów, zagospodarowywania terenów o słabym podłożu lub zanieczyszczonych. Co więcej – owoce rokitnika nadają się do przetworów. Jak uprawiać i pielęgnować rokitnik w ogrodzie?

 

Rokitnik najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Poszczególne krzewy – żeńskie i męskie – należy posadzić obok siebie z zachowaniem 1–2-metrowej odległości. Przez pierwszy rok roślinę w czasie suszy warto podlewać. Cięcie z założenia nie jest konieczne, chociaż rokitnik bardzo dobrze je znosi. Oczywiście pędy zbyt zagęszczone lub nadmiernie rozrastające się na boki można usuwać. Amatorzy owoców rokitnika czasami skracają wierzchołki, aby ułatwić prace przy zbiorach. Roślina nie wymaga także nawożenia.

 

 

Skład: Owoce rokitnika są przede wszystkim bogate w witaminę C. Jej zawartość jest często 2–3-krotnie wyższa w porównaniu z owocami czarnej porzeczki. Owoce rokitnika zawierają prawie 200 substancji aktywnie czynnych, w tym także inne witaminy (A, E, F, K, P, B12), flawonoidy, garbniki, antocyjany, makro- i mikroelementy (żelazo, mangan, bor). Spożywanie owoców rokitnika, w różnej formie, pozytywnie wpływa na organizm, m.in. zwiększając jego odporność, regenerując uszkodzenia skóry, niszcząc wolne rodniki i poprawiając krążenie. Dodatkowo jest to środek, który można stosować w przypadku chorób układu pokarmowego i przeziębienia.

 

Zbiór i zastosowanie w kuchni

Jeśli mamy do dyspozycji odpowiednio duży fragment terenu, warto jest wprowadzić rokitniki do ogrodu, gdyż ich owoce możemy wykorzystać nie tylko do celów dekoracyjnych, ale również kulinarnych oraz leczniczych. Owoce dojrzewają jesienią, ale podczas ich zbioru należy uważać na ostre ciernie, wyrastające na całej długości gałązek oraz barwiący sok, który może wypływać z uszkodzonych jagód. Są one bardzo miękkie i soczyste, ale dość cierpkie, w związku z czym trudno je zjadać na surowo, bez żadnego przetworzenia. Po delikatnym przemrożeniu stają się jednak łagodniejsze w smaku, dlatego zaleca się ich zbiór po pierwszych przymrozkach. Wtedy też nieco łatwiej jest oddzielić wartościowy miąższ od niewielkiej pestki, znajdującej się wewnątrz owocu. W kuchni możemy wykorzystać owoce na wiele sposobów, przyrządzając z nich dżemy, galaretki, konfitury, nalewki, soki i przeciery.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl