Czas na oprysk miedzianem.


Kędzierzawość liści brzoskwini jest najgroźniejszą chorobą atakującą brzoskwinie. Zarodniki grzyba, wywołującego tę chorobę, zimują w łuskach pąków i korze pędów brzoskwiń. Dlatego, aby uchronić drzewo przed wiosennym atakiem kędzierzawości, oprysk musimy wykonać w terminie jesiennym. Jesienny oprysk brzoskwini wykonujemy, gdy opadną wszystkie liście. Zalecane jest użycie preparatów miedziowych, np. Miedzian 50 WP. Odpowiednie dawkowanie to rozpuszczenie 50 g środka w 5 litrach wody. Ważne jest, by grzybobójczą cieczą pokryć wszystkie pędy naszej brzoskwini.

 

Oprysk Miedzianem wykonujemy w dni pochmurne, bezwietrzne. Unikamy opryskiwania roślin w pełnym słońcu, podczas deszczu lub przy temperaturze poniżej 0°C.

 

Opryski miedzianem w ogrodzie działkowym rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków liściowych u brzoskwini i moreli, a także wiśni i czereśni, opryskując te drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu (dawka 30g preparatu rozpuszczone w 5-7,5 l wody, wystarcza na 100m²). W okresie pękania pąków Miedzianem opryskujemy jabłonie i grusze przeciwko zarazie ogniowej, stosując dawkę 15g na 5-7,5 l wody. Oprysk ten wykonuje się profilaktycznie, jeżeli w poprzednim roku stwierdzono występowanie zarazy w ogrodzie lub w jego sąsiedztwie. W okresie ukazywania się pierwszych liści wykonujemy Miedzianem kolejny oprysk jabłoni i gruszy, tym razem przeciwko parchowi. Zalecana dawka to również 15g miedzianu na 5-7,5 litra wody.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl