Ochroń rośliny przed mrozem !

Najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwe na mróz rośliny mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć. Radzimy jak osłonić rośliny przed mrozem. One tak jak ludzie nie lubią mrozów!

SKUTECZNE OKRYWANIE

Z czego wykonać osłony dla roślin ? Jak im pomóc ? Oto kilka rad , by pomóc roślinom przetrzymać ciężkie warunki.

 

 

Liście

Nadają się do okrywania bylin cebulowych i tych roślin, których części nadziemne zanikają jesienią. Ponieważ liście tworzą zimą nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, nie powinno się nimi okrywać roślin zimozielonych (mogą gnić pod ich warstwą). Poza tym liście mogą być źródłem chorób, często też pod ich osłoną zimują gryzonie (myszy, norniki, karczowniki), które mogą uszkadzać rośliny (na przykład zjadać cebule i bulwy).

Słoma

Jest lepsza od liści, ponieważ przepuszcza powietrze. Chochoły i grube słomiane maty zabezpieczają rośliny nawet przed dużym mrozem, niestety dają schronienie gryzoniom.
Stroisz-Są to gałązki drzew iglastych. Ponieważ przepuszczają powietrze, można nimi okrywać wszystkie rośliny – także zimozielone. Nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie.

Włóknina

(agrowłóknina). Nadaje się do osłaniania roślin przed mroźnym wiatrem i słońcem. Ułożona podwójną warstwą chroni rośliny przed mrozem.

Kora, torf, trociny 

Służą do okrywania rabat bylinowych oraz usypywania kopczyków zabezpieczających korzenie drzew i krzewów przed mrozem.

Papier lub gazety 

Można nim osłaniać rabaty bylinowe lub pnie drzewek, jest jednak mało estetyczny i nietrwały.

 

 

Rośliny donicowe i balkonowe !

Przed zimnem należy również chronić rośliny w donicach i skrzyniach na tarasach oraz balkonach. Niewielka bryła korzeniowa, mały dopływ wody, silne wiatry a także zimowe promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania i narażają roślinę na przemarznięcie. Najprostszym sposobem jest umieszczenie donicy w glebie i uformowanie kopczyka z ziemi lub zabezpieczenie pędów słomą czy gałęziami roślin iglastych.

 

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl